Planowanie remontu .Wielki zawrót głowy ?

 

                Nieczęsto, ale na pewno się zdarza. Niechętnie, ale musimy go przeżyć. I choćbyśmy odwlekali   go jak najdłużej, to w końcu przyjdzie chwila, w której trzeba będzie go wykonać. Mowa  oczywiście o remoncie lub wykończeniu naszego lokum.   Niewątpliwie   jest to wydarzenie , które w pewien sposób zaburzy naszą codzienną egzystencję , które zakłóci ustalony tryb dnia codziennego. Do tego jeszcze pył,  brud i hałas. Totalny dyskomfort i dezorganizacja.  I ten cichy niepokój : czy efekt końcowy będzie tym oczekiwanym ?
            Jak to przeżyć  ? Co zrobić  i od czego zacząć, by te negatywne strony remontu były   dla nas jak najmniej odczuwalne .           
          Z doświadczenia wiem , że wiele osób radzi sobie samodzielnie ( i to ze znakomitym efektem) tak z organizacją jak i z wykonawstwem podczas remontowego przedsięwzięcia.
Jako wykonawca spotykam też  jednak wiele osób, które nie wiedzą  od czego zacząć organizację remontu, nie mówiąc już o wykonawstwie. Po prostu nie jest to ich domena.
                                                                                                                                                                       
   Poniżej przedstawiamy  planowanie remontu kroku po kroku
I.                    Ustalenie budżetu
II.                  Wizja efektu końcowego  Co chcemy zmienić, co naprawić, jakie są nasze oczekiwania? Ustalenie zgrubnego zakresu prac.
III.                Wybór wykonawcy – Które prace możemy wykonać sami, a które powierzymy profesjonalistom ? Czym się kierować przy wyborze ekipy
IV.                Harmonogram prac
V.                  Przygotowanie miejsca robót
VI.                Wybór i zakup materiałów – Gdzie kupować ? Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiałów ? Cena czy jakość ?
VII.               Kontrola przebiegu remontu
.


Poszczególne punkty tego planu rozwiniemy w kolejnych postach. Myślę , że każdy znajdzie tam jakąś wskazówkę dla siebie.