Remontowy Blog


       Remont mieszkania wiąże się niewątpliwie z dużymi kosztami. Wszyscy oczekujemy usługi wykonanej rzetelnie i fachowo. Tak by wykonane prace cieszyły nasze oko przez długie lata, a późniejsze odświeżenie ścian i sufitów polegało na prostym pomalowaniu wykonanym we własnym zakresie.
Fuszerka
Ze swego zawodowego doświadczenia wiem, że to proste pomalowanie ścian może okazać się nie lada wyzwaniem, najczęściej w lokalach starego budownictwa. Nieoczekiwanie pojawiają się problemy. Problemy typu: łuszcząca się farba, pęknięcia lub odparzenia tynków, odklejająca się tapeta, itp. I znów jesteśmy zmuszeni skorzystać z usług fachowej ekipy, a miało być tak prosto.
Co jest tego przyczyną? Odpowiedź jest prosta: fuszerka przy ostatnio przeprowadzonym remoncie. Okazuje się że są jeszcze fachowcy, których trzeba pilnować.


Na co należy zwrócić uwagę przy pracach malarskich, tapeciarskich i dotyczących ogólnie renowacji ścian? Poniżej podaję kilka wskazówek.


Zwracaj uwagę na detale
Często dostaję od klientów proste zlecenia typu: zerwanie starej i przyklejenie nowej tapety, pomalowanie ścian i sufitu. Prace nieskomplikowane, które z reguły muszą zostać rozszerzone o dodatkowe operacje, których nie wykonano poprzednio. Oto przykłady:
 1. Pomalowanie ścian i sufitu.
  Ściany były pomalowane farbą emulsyjną. Przed położeniem nowej warstwy farby wszystkie powierzchnie należy zmyć i odtłuścić (np. mydłem malarskim). Podczas zmywania okazuje się, że stara warstwa farby emulsyjnej odkleja się. Tworzą się pęcherze, farba odrywa się od ściany jak papier.
  Przyczyny:
  • Pod farbą emulsyjną była starsza warstwa farby klejowej. Farba klejowa nie została usunięta w sposób należyty.
  • Farba emulsyjna została nałożona na powierzchnie zakurzone.
Zalecenia:
  • Zerwać farbę emulsyjną z całej powierzchni. Warstwę farby klejowej bardzo dokładnie zmyć i zeskrobać. Powierzchnie ścian zagruntować preparatem głęboko penetrującym. Wyrównać nierówności i ubytki powierzchni ścian. W przypadku nanoszenia gładzi lub tynków gipsowych lub cementowo-wapiennych ponownie zagruntować preparatem lub farbą gruntującą. Nanieść min. dwukrotnie warstwę nowej farby.

Tak wykonany remont ściany umożliwia nam pomalowanie jej za kilka lat bez większych problemów.
 1. Tapetowanie ścian i sufitu
  Podczas zrywania starej tapety okazuje się, że miejscami lub w całości zrywamy ją bez problemu nawet na sucho. Z reguły przyczyną jest źle usunięta warstwa farby klejowej, nieusunięte luźne elementy farb emulsyjnych lub została nieodpowiednio zmyta i zagruntowana ściana.
 2. Odparzenia lub pękanie gładzi gipsowej
  Wymagają gruntowej reperacji. Najczęściej przyczyną jest znowu źle przygotowana pow. ściany. W przypadku gładzi gipsowej może to być pozostała warstwa farby klejowej lub nanoszenie gładzi na zakurzoną ścianę. W przypadku pękania gładzi przyczyną może być także zbyt gruba warstwa masy szpachlowej lub pomalowanie gładzi wilgotnej.
We wszystkich przypadkach główną przyczyną „niespodzianek” jest źle przygotowana powierzchnia ścian i sufitów. Skrobanie, mycie, odkurzanie i gruntowanie ścian są operacjami, które niejeden fachowiec chętnie pominie, a niewykonanie ich z łatwością zamaskuje.
Efekty takiego działania będą jednak widoczne po pewnym czasie i przysporzą trudności Wam lub kolejnej ekipie remontowej, podnosząc również koszty remontu.

 

                Nieczęsto, ale na pewno się zdarza. Niechętnie, ale musimy go przeżyć. I choćbyśmy odwlekali   go jak najdłużej, to w końcu przyjdzie chwila, w której trzeba będzie go wykonać. Mowa  oczywiście o remoncie lub wykończeniu naszego lokum.   Niewątpliwie   jest to wydarzenie , które w pewien sposób zaburzy naszą codzienną egzystencję , które zakłóci ustalony tryb dnia codziennego. Do tego jeszcze pył,  brud i hałas. Totalny dyskomfort i dezorganizacja.  I ten cichy niepokój : czy efekt końcowy będzie tym oczekiwanym ?
            Jak to przeżyć  ? Co zrobić  i od czego zacząć, by te negatywne strony remontu były   dla nas jak najmniej odczuwalne .           
          Z doświadczenia wiem , że wiele osób radzi sobie samodzielnie ( i to ze znakomitym efektem) tak z organizacją jak i z wykonawstwem podczas remontowego przedsięwzięcia.
Jako wykonawca spotykam też  jednak wiele osób, które nie wiedzą  od czego zacząć organizację remontu, nie mówiąc już o wykonawstwie. Po prostu nie jest to ich domena.
                                                                                                                                                                       
   Poniżej przedstawiamy  planowanie remontu kroku po kroku
I.                    Ustalenie budżetu
II.                  Wizja efektu końcowego  Co chcemy zmienić, co naprawić, jakie są nasze oczekiwania? Ustalenie zgrubnego zakresu prac.
III.                Wybór wykonawcy – Które prace możemy wykonać sami, a które powierzymy profesjonalistom ? Czym się kierować przy wyborze ekipy
IV.                Harmonogram prac
V.                  Przygotowanie miejsca robót
VI.                Wybór i zakup materiałów – Gdzie kupować ? Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiałów ? Cena czy jakość ?
VII.               Kontrola przebiegu remontu
.


Poszczególne punkty tego planu rozwiniemy w kolejnych postach. Myślę , że każdy znajdzie tam jakąś wskazówkę dla siebie.